Biblioteka

Rozstrzygnięcie konkursu „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę”

Z przyjemnością informujemy, że konkurs fotograficzny został rozstrzygnięty. Zadaniem konkursowym było wykonanie fotografii w taki sposób, żeby okładka książki scalała się z rzeczywistością.  Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie. Wykonaliście fantastyczne zdjęcia i jury miało naprawdę twardy orzech do zgryzienia. Postanowiliśmy  więc nagrodzić wszystkich.           
 
O terminie odbioru dyplomu i nagrody książkowej poinformujemy w najbliższym czasie.
 
Zapraszamy do obejrzenia wszystkich prac nagrodzonych:
Klasy I-III:
1.  Franciszek Soja – klasa IIa
2.  Dorota Gędziarska – klasa IIa
3.  Kinga Zaleśkiewicz – klasa 2 a
4.  Agata Bartkowiak – klasa II b
Klasy IV- VI:
1.  Ivo Lindberg – klasa IVa
2.  Mateusz Zemanek – klasa  IV a
3.  Patryk Chojnacki – klasa Va
4.  Martin Lindberg- klasa VI a
5.  Adam Zaleśkiewicz – klasa VIb
6.  Amelia Guzowska – klasa VIc
Nauczyciele:
1.  Anna Klucznik – wicedyrektor szkoły
2.  Agnieszka Jaworowska – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i plastyki
 

Konkurs fotograficzny „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę

Regulamin konkursu sleeveface.pdf

Godziny otwarcia biblioteki

Wyniki czytelnictwa za pierwsze półrocze 2020/2021 r.

Pasowanie na czytelnika

23 lutego uczniowie klas pierwszych wstąpili w szeregi czytelników biblioteki szkolnej. Pasowanie na czytelnika połączone zostało z akcją pt. „Bilet powrotny do biblioteki”.

Wyniki konkursu plastycznego „Moja ulubiona książka”

Wyniku konkursu literackiego „Moja ulubiona książka”

Zakup nowości wydawniczych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Drodzy Uczniowie, Rodzice oraz wszyscy sympatycy szkolnej biblioteki!

Jak zapewne wiecie, szkoła otrzymała już wszystkie książki zakupione z funduszy pozyskanych w programie NPRCZ. Czas na zestawienie ilościowe. 477 tytułów rekomendowanych przez Bibliotekę Publiczną w Świeciu, Miejską Bibliotekę Publiczną w Świeciu oraz Gminną Bibliotekę w Górnej Grupie, uczniów, rodziców i nauczycieli znalazło się w naszej bibliotece. Łącznie zakupiono 780 książek, w tym 279 lektur, 480 książek z literatury młodzieżowej, 1 zbiór poezji, 1 biografię, 8 pozycji z literatury pięknej, 7 pozycji z literatury popularnonaukowej, 3 albumy i 1 poradnik. Wszystkie  książki od 8 października do 7 grudnia wprowadzone zostały do inwentarza (MOL NET +) i obłożone.

Wszystkich zachęcam do śledzenia na bieżąco strony internetowej szkoły oraz szkolnego facebooka, gdyż tam pojawiają się informacje o wszystkich nowościach.  W załączniku zestawienie wszystkich tytułów: tytuły książek.pdf

Zapraszam do czytania. 


Świąteczny kiermasz książek

Drodzy Uczniowie i Rodzice!
Z powodu pandemii nie możemy zorganizować świątecznego kiermaszu książki w tradycyjnej formie. Możemy jednak zakupić książki w internecie z zaprzyjaźnionej księgarni. Kilka prostych kroków, aby wspomóc nasza szkolną bibliotekę i zamówić wymarzoną książkę w atrakcyjnej cenie:
1. Wejdź na stronę www.ksiegarnia-tuliszkow.pl
2. Zamów książki.
3. Podczas filtrowania zamówienia zaznacz: w polu Dostawa: odbiór osobisty w Twojej Szkole, w polu Dodatkowe Informacje wpisz kod naszej szkoły: K.ŚWI.GRUPA.S16

Można też przyjść i kupić książki, które dostarczono do szkoły na kiermasz. Ceny książek, kolorowanek wynoszą od 2 zł do 14 zł. Zakupu w szkole można dokonać w godzinach pracy biblioteki z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że do biblioteki przychodzimy w maseczce i w rękawiczkach jednorazowych. Zapraszam
Poniżej link do katalogu jesień- zima 2020

KONKURS CZYTELNICZY
Moja ulubiona książka

Są takie książki, do których uwielbiamy wracać, które zostają w naszych głowach na długo i które z pełnym przekonaniem polecamy innym. Czy znacie takie lektury?
Zapraszam uczniów klas 1-3 do stworzenia plakatu reklamującego pozycję, o której mogą bez wahania powiedzieć: to moja ulubiona książka. Uczniów klas 4-8 zachęcam do napisania listu do przyjaciela, w którym zaprezentujecie ulubioną książkę.

Kogo zapraszamy do konkursu?
Wszystkich uczniów klas 1–3 – konkurs plastyczny (forma dowolna)
Wszystkich uczniów klas 4-8 – konkurs literacki (list do przyjaciela)

Na czym polega konkurs?
Uczeń/ uczennica klas 1-3 tworzy plakat zachęcający do przeczytania wybranej przez siebie książki. Prace mogą być wykonane w dowolnej technice oraz mieć dowolne wymiary. Będę zwracać uwagę na to, żeby prace miały cechy plakatu reklamowego: wzbudzały zainteresowanie daną książką, zawierały przynajmniej jej tytuł, a najlepiej również krótką zachętę do przeczytania danej pozycji (np. hasło reklamowe).

Uczniowie klas 4-8 piszą list do przyjaciela, w którym zachęcą go do przeczytania wybranej przez siebie książki. Nieważne, czy jest to pozycja bardzo znana czy zupełnie niszowa, czy zna ją ze szkolnych lekcji czy też nie. Wybór jest całkowicie po stronie dziecka.

Gdzie i do kiedy trzeba dostarczyć prace?
Prace plastyczne należy dostarczyć do biblioteki szkolnej, prace literackie można przesyłać do bibliotekarki za pośrednictwem dziennika elektronicznego w nieprzekraczalnym terminie 11 grudnia 2020r.

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole
Drodzy Uczniowie i Rodzice!
Wniosek złożony przez naszą szkołę w grudniu 2019 r. przeszedł pomyślnie procedurę weryfikacji formalnej oraz oceny merytorycznej i tym samym uzyskaliśmy rządowe wsparcie w kwocie 12.000 zł w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach 2016 – 2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

Aby przystąpić do programu, organ prowadzący szkołę musiał wnieść wkład własny w wysokości minimum 3.000 zł. Oznacza to, że razem z otrzymaną dotacją możemy
przeznaczyć 15.000 zł na zakup nowych książek do szkolnej biblioteki.
W ramach pozyskanych środków możemy kupić:

– książki będące nowościami wydawniczymi;
– nowe egzemplarze lektur obowiązkowych i nadobowiązkowych;
– książki do słuchania – audiobooki;
– książki obrazkowe;
– książki z powiększoną czcionką;
– książki uwzględniające potrzeby osób niepełnosprawnych oraz uczniów
cudzoziemskich.

W ramach pozyskanych środków nie możemy kupić:

– podręczników;
– słowników, encyklopedii;
– filmów;
– gier komputerowych i planszowych.

W celu zdiagnozowania zainteresowań czytelniczych wśród uczniów w ubiegłym roku szkolnym przeprowadzona została akcja pt. „Skrzynka marzeń czytelniczych”. Do wszystkich uczniów i rodziców za pomocą dziennika elektronicznego wysłana została również prośba o zgłaszanie swoich propozycji dotyczących planowanych zakupów książek. Zgłoszone w wyniku konsultacji propozycje zostały przeanalizowane pod kątem zasadności zakupu, biorąc pod uwagę przede wszystkim aktualny stan naszego księgozbioru i potrzeby czytelników. Zgodnie z warunkami programu lista została również przedstawiona i pozytywnie
zaopiniowania przez Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski, Gminną Bibliotekę Publiczną w Górnej Grupie, Miejską Bibliotekę Publiczną w Świeciu oraz Powiatową Bibliotekę Publiczną w Świeciu.

W tym tygodniu dotarła do na pierwsza partia książek, które po opracowaniu w programie MOL NET + trafią na biblioteczne regały. Wszyscy czytelnicy zostaną poinformowani o możliwości wypożyczeń książek zakupionych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.  

Proponowana lista zakupów.pdf

Regulamin biblioteki szkolnej.pdf